KLASA MOTH

Trudno nam oszacować, jak dobrze jesteście zaznajomieni z tematyką entomologiczną, ale jest sprawa. Szykujcie się na nalot ciem (ćmów?) nad Zegrzem. Za sprawą pierwszej ćmy w naszym klubie, na której "lata" Kuba Pawluk, w czerwcu 2022 odbywają się pierwsze Mistrzostwa Polski w tej klasie u nas na bazie.

Klasa Moth to torpeda na wodzie. Niewątpliwie największym atutem Ćmy jest prędkość, a co za tym idzie, ogromna frajda z żeglowania. Jakl to wygląda w praktyce będzie można sprawdzić podczas historycznych, pierwszych Otwartych Mistrzostw Polski kl.Moth: https://sailinglegia.pl/regaty/nasze-regaty/
Image
Co do samej techniki żeglowania, jest ona znacznie prostsza, niż mogłoby się wydawać. Tak jak w przypadku jazdy na rowerze, najtrudniej utrzymać stabilność, kiedy stoimy lub poruszamy się bardzo wolno. Stabilność przychodzi ze wzrostem prędkości. Tak jest również z Ćmą. Kiedy nabieramy prędkości i wychodzimy z wody, jacht staje się zaskakująco stabilny, a czas spędzony na treningu mija szybciej, niż podczas oglądania naszego ulubionego filmu. Oczywiście, szeroko rozumiane doświadczenie żeglarskie jest jak najbardziej wskazane i na pewno ułatwi ewentualną naukę. Ta zaś w tym przypadku jest samą przyjemnością. Jest jednak jeden poważny minus tej zabawy – na jachcie nie umieszczono ostrzeżenia „Uwaga – uzależnia”, a osoby, które miały okazję doświadczyć lotu na Ćmie, bardzo szybko zapominają o innych jachtach!
Image
Kuba Pawluk pływa na klasie Moth od końca 2021 roku. Niewątpliwie na chrapkę na medale w zawodach tej klasy, jednak na tym etapie stara się utrzymać "w locie" przez cały czas żeglugi. Życzymy powodzenia w nauce latania ;)
Image

Klasa Moth "ĆMA"

 
Klasa International Moth – to monotypowa łódka jednokadłubowa z dwoma foilami - płetwami na hydroskrzydłach. Klasa ta charakteryzuje się wysokimi prędkościami. Jest bardzo widowiskowa. Klasa International Moth tak naprawdę powstała w 1928 roku, w Australii. Z postacią „latającą” z foilami, w obecnej formie, mamy do czynienia od 2004 roku i właśnie przez ostatnie lata postęp technologiczny w tej klasie był największy.
 
Klasa Moth:
 
Rok konstrukcji 1928 (2004) 
Kraj pochodzenia Australia 
Grot 8,25 m² 
Długość maksymalna: 3.355 m.
Szerokość maksymalna: 2.250 m.
Waga jachtu gotowego do żeglugi: 30-40kg.
Prędkość 15 do 30+ węzłów.