Historia sekcji żeglarskiej Legii Warszawa
Sukcesywnie, w artykule dodajemy opisy kolejnych lat wspaniałej historii żeglarskiej Legii. Wszystkie prezentowane informacje pochodzą z Księgi Pięćdziesięciolecia Legii Warszawa.
1950. Wspólne początki.
W pierwszym okresie działalności wojskowi żeglarze w Warszawie zorganizowani byli wspólnie z motorowodniakami w sekcji sportów wodnych, która powstała po przejęciu CWKS w 1950 r. przystani wodnej Yacht Klubu. Poczynania podsekcji żeglarskiej i podsekcji motorowodnej koordynował pierwszy kierownik sekcji sportów wodnych ppor. Mikołaj Kozak. Wspólne były również pierwsze rejsy (np. rejs Warszawa – Kazimierz – Warszawa w czerwcu 1950 r.) i podobne problemy.
Najważniejszą sprawą, wokół której skupiały się wszystkie wysiłki wyczynowców i amatorów żeglarstwa, było przygotowanie sprzętu. Całe popołudnia i wieczory spędzali miłośnicy białych żagli, którym przewodził jeden z najlepszych krajowych zawodników, Biderman, na przystani przy pracy nad konserwacją żaglówek i doprowadzaniu wysłużonych łodzi do stanu używalności. Chcieli bowiem już w 1951 r. wystąpić na zawodach i walczyć o tytuły najlepszych w kraju.
Pod wspólnym kierownictwem żeglarze i motorowodniacy działali aż do końca 1953 r., kiedy to Zarząd Klubu postanowił powołać dwie odrębne sekcje – żeglarską i motorowodną.
1951. Dwa tytuły Bidermana.
Żeglarze CWKS w 1951 r. skupiali w swych szeregach wielu czołowych zawodników kraju takich jak: Biderman, pełniący służbę wojskową, Szloser i Tazbir oraz Kusnerz, Chybowski, Szutkowski i Kowalewski. W późniejszym okresie przyszli do klubu – Szraj, Słojewski i Michniewski. Z zawodniczek na wyróżnienie zasługiwała Sachetti.
Już od początku swych startów żeglarze CWKS osiągnęli wiele cennych sukcesów. I choć ta dyscyplina sportu nie jest zbyt popularna, takie nazwiska jak Biderman, Szloser, Szraj i Tazbir, niejednokrotnie nie przewijały się na szpaltach sportowych rubryk pism.
W 1951 r. mistrzostwa Polski, które odbyły się 23 września w Giżycku, rozegrano zaledwie w dwóch klasach: „H” i „O”. W obu zwyciężył świetny Biderman, a Tazbir i Kowalewski zajęli III i IV miejsca w klasie „O”, drugi reprezentant CWKS Szloser uplasował się na IV miejscu w klasie „H”.
W regatach żeglarskich z Góry Kalwarii do Warszawy (17.VI.) startowało 97 załóg. Zakończyły się one pełnym sukcesem reprezentantów CWKS, którzy zwyciężyli we wszystkich 5 klasach. I tak w klasie „C” triumfował Szutkowski, w klasie „B” – Tazbir, w klasie „O” – Kusnerz, w klasie „H” – Biderman, w klasie „L” – Chybowski oraz w klasie „PZ-12” – Szloser.
Począwszy od sezonu 1951 r. wszyscy czołowi żeglarze naszego kraju (w tym również i CWKS) w sezonie zimowym uprawiali sport bojerowy. Zawody takie odbywały się przeważnie w Giżycku, dokąd na kilka dni wcześniej zjeżdżali się reprezentanci poszczególnych klubów. Startowali oni na sprzęcie wypożyczonym z GUKF.
Najlepsi żeglarze CWKS tacy jak: Biderman, Szloser, Tazbir i Szraj byli więc jednocześnie dobrymi specjalistami od jazdy na bojerach.
1952. Pechowe mistrzostwa
W mistrzostwach Polski na 1952 r., jakie odbyły się 25. VIII. na jeziorze Kiekrz, żeglarze CWKS mieli wyraźnego pecha. Doskonale płynący w klasie „O” Biderman i Szloser w ostatniej części mistrzostw musieli ulec żeglującym z większym szczęściem rywalom. A oto wyniki techniczne tych mistrzostw: 1) Koszyca (Ogniwo Poznań) – 5648 pkt., 2) Biderman (CWKS) – 4393 pkt., 3) Gierszewski (Budowlani Chojnice) – 3676 pkt., 4) Szloser (CWKS) – 3490 pkt. Konkurencja była bardzo wyrównana, a losy tytułu mistrza Polski ważyły się aż do ostatniego biegu.
1953. Sukcesy na bojerach.
15.VII.1953 r. w mistrzostwach Warszawy zespół CWKS zdobył I miejsce i Puchar Przechodni. W klasie Finn zwyciężył Szraj (CWKS), w klasie „H” Niepokojczycki (CWKS) był drugi. A w konkurencji juniorów pierwsze miejsce wywalczył B. Tazbir (CWKS).
Mimo słabszych aniżeli zwykle wyników indywidualnych, żeglarze CWKS zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji zrzeszeniowej żeglarskich mistrzostw Polski, które odbyły się 24.VIII. w Giżycku. Najlepsze lokaty indywidualne w tych zawodach wywalczyli: Biderman – III w klasie „H” oraz Szloser – III w klasie „Finn”. Zespołowo wygrał CWKS przed LZS, LPŻ i Kolejarzem.
Żeglarze CWKS okazali się w tym sezonie równie dobrymi zawodnikami w bojerach. W ogólnopolskich regatach bojerowych rozegranych 8.III. w Giżycku na 5 załóg w finale, aż 3 reprezentowały barwy stołecznych wojskowych.
Pierwsze miejsce zajęła załoga Ligi Morskiej: Niepokojczycki – Michnowski, na drugim miejscu uplasowali się reprezentanci CWKS: Tazbir z Michalskim, trzecią lokatę zajęli Michniewski z Hankusem (CWKS) i czwartą Biderman – Szloser (CWKS), IV miejsce tej ostatniej pary było sporą niespodzianką zawodów.
Pod koniec 1953 r. Rada Trenerów Sekcji Żeglarskiej GKKF opublikowała listy 10 najlepszych zawodników w każdej z żeglarskich klas. Reprezentanci CWKS na tych listach zajmowali następujące miejsca:
Klasa „H” – 3) Biderman, 4) I. Tazbir, 6) Słojewski,
Klasa „Finn” – 2) – 2) Biderman, 4) Szloser, 10) Szraj,
Klasa „Słonka” – 8) Gzyra
Klasa „O” kobiet – 4) Sachetti.