Żeglarska klasa Finn

Klasa finn to trudna technicznie jednoosobowa łódka wymagająca niezwykłej precyzji w ustawieniu i prowadzeniu. Mówi się o niej, że jest to klasa królewska. Być może z powodu gabarytów skipperów. Najlepiej na łodziach tej klasy radzą sobie bowiem zawodnicy silni i o odpowiedniej masie ciała (90 - 100 kg). Ponadto sukces w klasie Finn staje się zwykle przepustką do wielkiego profesjonalnego żeglarstwa. U kibiców w Polsce Finn będzie już zawsze budził dobre skojarzenia. Na łodzi tej klasy Mateusz Kusznierewicz - jeden z członków "reaktywujących" Sekcję Żeglarską Legii Warszawa kilka lat temu, zdobył na igrzyskach olimpijskich w Atlancie w 1996 r. pierwszy medal olimpijski dla naszego kraju w żeglarstwie. Satysfakcja jest tym większa, że obecnie w klasie tej o najwyższe laury walczy w barwach Legii utytułowany zawodnik - Bartosz Szydłowski.
 
Image

Bartosz Szydłowski zaczynał na Optymiście, pływał również na Laserze, Delphii 24 oraz J/70.

Największe sukcesy osiągał na Finnie:

  • Dwukrotny V-ce Mistrz Polski juniorów 2003 rok w regatach flotowych i meczowych.
  • Kilkukrotny zwycięzca regat krajowych w kategorii junior.
  • Jego celem jest zdobycie po 55 latach kolejnego medalu dla Legii Warszawa w Mistrzostwach klasy Finn.
Image

Finn, jednoosobowa łódka mieczowa typu ket. Zaprojektowana i wybudowana w 1949 roku, występuje nieprzerwanie od 1952 na letniej olimpiadzie. Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2021 roku będą jej ostatnią imprezą. Określana “Królewską klasą”, Finn jest najbardziej wymagającą łódką dla żeglarzy. Bardzo mocny nacisk kładziony jest szczególnie na przygotowanie fizyczne zawodnika.

Oryginalnie łódka została zaprojektowana i zbudowana głównie z drewna. Na przestrzeni 50 lat, klasa przechodziła dużo zmian, włókno szklane powoli wypierało drewno jako materiał do budowy kadłubów. Maszty aluminiowe zaczęły być używane od 1969 roku, a od 1993 z włókna węglowego. Żagle dakronowe zastąpiono laminatami z takich materiałów jak technora, kewlar i poliester. Dzisiejsza łódka, mimo iż znacząco różni się od tej którą wybudował Rickard Sarby w celu stworzenia monotypowej klasy na igrzyska w Helsinkach, jest odzwierciedleniem zmian technologicznych oraz rozwoju klasy na przestrzeni siedmiu dekad.

Image